Bieg po Nowe Życie

Oferta specjalna
Bieg po Nowe Życie

20.06 - 20.06.20

Wspieramy transplantologię
i świadome dawstwo narządów


20 czerwca odbędzie się 16. już Bieg po Nowe Życie, jedno z najważniejszych wydarzeń promujących polską transplantologię. Uczestnicy wydarzenia już po raz dziesiąty zawitają w gościnne progi Hotelu Gołębiewski.
W naszym hotelu odbędzie się także już po raz szósty Gala polskiej transplantologii „Drugie Życie” podczas której osobom oraz instytucjom zasłużonym dla polskiej transplantologii zostaną wręczone specjalne nagrody. Hotel Gołębiewski w Wiśle jest z Biegiem po Nowe Życie od początku istnienia tej szlachetnej inicjatywy!
 
Danymi na temat przeszczepów narządów w Polsce dysponuje Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji "Poltransplant". W 2017 roku we wszystkich ośrodkach transplantologicznych w kraju przeszczepiono 1611 narządów. Najwięcej bo 1060 pacjentów otrzymało nowe nerki. To nadal za mało. Na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie końcem grudnia 2019 było 1947 pacjentów. To ciężko chore osoby, ze skrajną niewydolnością narządów, przeszczep jest dla nich jedyną szansą na powrót do zdrowia, a często jedyną szansą na życie. Najwięcej, bo aż 1165 pacjentów czekało na nową nerkę. Nowego serca potrzebowały 462 osoby. Transplantologia potrzebuje wsparcia. Wsparcia nas wszystkich.
 
Gwiazdy maszerują z osobami po przeszczepach
Aby wspomóc idę oddawania narządów, możemy zacząć od małych kroków. Napiszmy oświadczenie woli i przekażmy naszym bliskim, czy chcielibyśmy aby nasze narządy zostały oddane po śmierci ratując czyjeś życie. Jedynie prawdziwa nerka jest w stanie zapewnić komuś powrót do normalnego funkcjonowania. W związku z tym, nie zabierajmy swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są tu na ziemi! - przekonuje profesor Andrzej Chmura, wybitny transplantolog. Inicjatywą wspierającą polską transplantologię jest Bieg po Nowe Życie. Po raz pierwszy wydarzenie to odbyło się w lutym 2011 roku w Wiśle. Ambasadorem przedsięwzięcia jest bokser Przemysław Saleta, który oddał nerkę swojej córce Nicole. Po zabiegu doszło do nieoczekiwanych, bardzo rzadkich komplikacji, cała Polska śledziła zwycięską walkę sportowca o powrót do zdrowia. Wtedy to wiele osób po raz pierwszy usłyszało o tym, że niektóre narządy można przeszczepiać także od żywych dawców.
 
 
Pomysł wspiera wiele osób
Pierwszy Bieg po Nowe Życie w Wiśle był bardzo skromnym wydarzeniem, bo z udziałem 14 sztafet. Z biegiem czasu inicjatywa bardzo się rozrosła. Nie sposób wymienić wszystkich gwiazd, które poparły projekt. To m.in. Małgorzata Potocka, Ewa Kuklińska, Przemysław Sadowski, Anna Karczmarczyk, Andrzej Młynarczyk, Wojciech Zieliński, Jolanta Fraszyńska, Rafał Sonik, Barbara Kurdej-Szatan, Jerzy Mielewski, Piotr Gruszka, Olga Kalicka, Mariola Bojarska Ferenc, Paulina Sykut Jeżyna, Maciej Orłoś, Magdalena Stużyńska Brauer, Jacek Czachor, Anna Popek, Borys Szyc, Izabela Zwierzyńska, Jakub Przygoński, Maciej Kurzajewski, Bartosz Obuchowicz, Radosław Brzózka, Marek Dąbrowski, Jarosław Kret, Olgierd Łukaszewicz, Beata Tadla, Artur Siódmiak, Sara Chmiel, Kabaret Łowcy.B, Piotr Kupicha i zespół Feel, Leszek Malinowski, Rafał Brzozowski, Szymon Wydra, Paweł i Łukasz Golcowie, Michał Wójcik, Sago Golanowska, Krzysztof "Diablo" Włodarczyk, Tomasz Frankowski, Rafał Mroczek, Marcin Mroczek, Rafał Zawierucha, Sebastian Kawa, Urszula Dudziak, Klaudia Carlos, Joanna Moro, Andrzej Krzywy, Anna Nowak-Ibisz, Marta Kuligowska, Agnieszka Rylik, Maciej Musiał, Dariusz Szpakowski, Adam Sztaba, Cezary Trybański, Ewa Pacuła, Odeta Moro, Tomasz Zubilewicz, Paulina Smaszcz- Kurzajewska, Rafał Rutkowski, Katarzyna Ankudowicz, Tomasz Oświeciński, Monika Pyrek, Katarzyna Pakosińska.
  Tematyka przeszczepów kojarzy się większości z nas z chorobami, a powinna zacząć kojarzyć się ze zdrowiem. Dlatego Bieg po Nowe Życie to inicjatywa społeczna, której celem jest edukacja w zakresie transplantacji narządów, która buduje społeczne poparcie dla transplantologii, upowszechnia oświadczenia woli oraz promuje świadome dawstwo narządów. W wydarzeniu biorą udział gwiazdy świata filmu, teatru, muzyki i sportu oraz osoby, które żyją dzięki przeszczepionym narządom. Maszerują w sztafetach z kijami do nordic walking. Wydarzenia z tego cyklu odbywały się dotąd w centrum Wisły oraz w Łazienkach Królewskich i na warszawskim Bemowie. 20 czerwca w Wiśle odbędzie się już 16. Bieg po Nowe Życie.
 
 
Kto pojawi się 20 czerwca w centrum Wisły? To jeszcze niespodzianka. Nie zapominajmy o tych, którzy dzięki nowym narządom dostali nowe życie, czyli o sportowcach z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji. Po transplantacji aktywność fizyczna, a nawet uprawianie sportu jest bardzo wskazane, tym bardziej, że wśród leków immunosupresyjnych są sterydy, które sprzyjają nadwadze. Osoby po przeszczepach biorące udział w Biegu po Nowe Życie pokazują, że nie zmarnowały daru, jaki otrzymały. Żyją pełnią życia. Damian Królewicz po przeszczepie wątroby spełnił marzenie o studiach na Akademii Wychowania Fizycznego, Artur Zychowicz z nową nerką skończył studia lekarskie, Jakub Janczewski, który ma za sobą dwa przeszczepy nerki jest prezesem ostrołęckiego WOPR. Wszyscy aktywnie uprawiają różne sporty. Spotykają się z młodzieżą, pojawiają się na różnych wydarzeniach, nie odmawiają wywiadów.
 
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij